Question

1.
2.
3.
4.
Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : $1:1$

Advertisement

Detailed Solution

सही उत्तर $1:1$ है।

Key Points
Helpful?
PrepSnapprepsnap.in • Part -A

Question:

In what ratio should rice costing $₹32$ per kg be mixed with rice costing $₹48$ per kg so that the mixture costs $₹40$ per kg? / $₹32$ प्रति किग्रा वाले चावल को $₹48$ प्रति किग्रा वाले चावल के साथ किस अनुपात में मिलाया जाए कि मिश्रण का मूल्य $₹40$ प्रति किग्रा हो?

1.
$1:1$
2.
$2:3$
3.
$3:2$
4.
$1:2$

Correct Answer: $1:1$

By alligation: $(48-40):(40-32) = 8:8 = 1:1$. / मिश्रण नियम से: $(48-40):(40-32) = 1:1$।

Downloaded from PrepSnap (prepsnap.in)